درمان بی خوابی در طب سوزنی

در طب سوزنی بی خوابی را (Bu Me:) می نامند كه در آن بیمار خواب نرمال یا خواب كافی ندارد . تظاهرات بی خوابی در افراد ، متفاوت است . تظاهرات بی خوابی به صورت دیر به خواب رفتن ، سخت از خواب بیدار شدن و به خواب رفتن مجدد بعد از بیدار شدن یا پریدن از خواب در نیمه شب می باشد . در موارد شدید ، مورد آخر بیمار بی خوابی تا صبح را تجربه می كند .عوامل بسیاری باعث بی خوابی می شوند كه اهم آنها از قبیل زیر می باشند :

اضطراب شدید یا كار زیاد كه باعث اختلال در عمل قلب و طحال می گردد ، یا عدم هماهنگی قلب و كلیه ها.افزایش فعالیت یانگ كبد (در اثر مشكلات روحی) كه باعث كاهش یین كلی بدن می شود . اختلال چی قلب ، كیسه صفرا و معده همگی می توانند دلیل بی خوابی باشند . بی خوابی در اثر شكستهای روحی ، تخت و محل خواب نا مناسب و محیط پر سروصدا بیماری محسوب نمی شود همچنین بی خوابی هایی كه در اثر تب ، درد ، سرفه و یا آسم به وجود می آیند ، كه با درمان بیماری اولیه برطرف می شوند را نیز نمی شود بیماری بیخوابی ، به حساب آورد .بی خوابی را باید با تنظیم ارگانهای زانگ داخلی برطرف كرد . به طور مثال با تقویت قلب و طحال ، افزایش یین (yin) كه خود باعث از بین رفتن آتش می شود ، برطرف كردن بلغم و تنظیم چی معده ، آرام كردن كبد كه دلیلی است برای از بین رفتن یانگ (yang) یا آتش كبد می توان بی خوابی را درمان كرد .

علت شناسی و پاتوژنز در طب سوزنی :
1- اضطراب فراوان ، كار و فعالیت زیاد و اختلال در عمل قلب و طحال :
اضطراب فراوان و كار زیاد می تواند باعث صدمه به قلب و طحال شود . قلب آسیب دیده ایجاد اختلال در روحیات می كند . طحال صدمه دیده نیز باعث كاهش اشتها و كمبود چی و خون می شود . كمبود یین (yin) و خون توانایی تغذیه قلب را از دست داده و تحریك پذیری و بی خوابی را سبب می گردد.

2 - فعال شدن زیاد آتش در اثر كمبود یین (yin) و عدم هماهنگی قلب و كلیه :
كمبود یین (yin) كلیه در اثر فعالیت جنسی فراوان به وجود می آید . بیماری مزمن و ضعف ساختار بدنی نیز توانایی بی اثر كردن آتش قلب را ندارد و هماهنگی قلب و كلیه از دست می رود . آتش قلب هم در اثر فعالیت زیاد فكری زیاد می شود و توانایی گرم كردن یا تقویت كلیه ها را از دست می دهد و این آتش تفكر را تحت تاثیر خود قرار می دهد ، در نتیجه تحریك پذیری و بی خوابی ایجاد می شود .

3- اختلال چی معده :
خواب شبانه در اثر رژیم نامناسب كه معده و روده را متاثر می سازد به وجود می آید .احتباس غذا نیز باعث بلغم و گرما در قسمت میانی بدن می شود .بلغم و گرما ، تفكر را تحت تاثیر قرار می دهد و بی خوابی را ایجاد می كند .

4 - بیش فعالی یانگ (yang) كبد اختلال در عمل قلب به وجود می آورد
بیش فعالی یانگ (yang) كبد باعث دپرسیون تفكر و اختلال عمل كبد می شود و بعداز آن مغز و قلب را درگیر می كند . بیش فعالی یانگ (yang) به علت كمبود یین (yin) احساسات را مختل كرده و این خود باعث بی خوابی می شود.

تشخیص افتراقی :
1 - ضعف در قلب و طحال
تظاهرات اصلی : اختلال در خوابیدن كه در صورت به خواب رفتن خواب ، سبك همراه با خواب دیدن فراوان خواهد بود .
علائم همراه : تپش قلب فراموشی تعریق خود به خود صورت رنگ پریده خستگی ضعف تساع شكم و حالت اسهال
تشخیص نبض و زبان :زبان رنگ پریده با بار نازك سفید نبض نیز ضعیف و نخی شكل
آنالیز سندروم : قلب گردش خون را ایجاد می كند و طحال منشاء چی و خون است . ضعف قلب و طحال باعث كم خونی قلب و مشكل خواب می شود كه همراه با فراموشی و تپش می باشد . ضعف در مقاومت سطحی بدن به علت كم خونی سبب تعریق خود به خود ، خستگی و ضعف می گردد . نفخ شكم و حالت اسهال نیز به علت اختلال عمل طحال است .

2 - بیش فعالی آتش به علت كمبود یین (yin) بدن
علائم اصلی در طب سوزنی :بی خوابی ، بی قراری ، بیدار شدن سریع از خواب كوتاه
علائم همراه :اخساس گرما در كف دستها و پاها ، تپش شدید ، تعریق شبانه ، خشكی دهان و حلق ، سرگیجه ، وزوز گوش ، انزال شبانه ، خشكی و ضعف كمر و زانوها
تشخیص نبض و زبان : زبا ن قرمز بوده ، نبض نخی و سریع

آنالیز سندروم :كلیه ها محل انبار مواد اصلی بدن هستند .كمبود یین (yin) كلیه و بیش فعالی گرمای قلب و كبد باعث تحریك پذیری روحی می شود كه این خود دلیل بی قراری و خواب كوتاه و سبك است .خشكی دهان و حلق نیز از كمبود آب بدن منشاء می گیرد ، سرگیجه ، فراموشی و وزوز گوش هم در اثر كمبود واد اصلی كلیه ها است . علائم دیگر نیز در اثر كمبود یین (yin) كلی بدن و بیش فعالی گرمای قلب و كبد به وجود می آیند .

3 - اختلال در چی معده
علائم اصلی : بی قراری و بی خوابی
علائم همراه : احساس ناراحتی در قلب ، اتساع شكم ، بادگلو ، سرگیجه ، استفراغ همراه با بلغم
تشخیص نبض و زبان : بار چسبنده زرد روی زبان ، نبض سیمی شكل و متلاطم
آنالیز سندروم : بیش فعالی ، گرما و بلغم سبب بی قراری و بی خوابی می شود كه این خود نتیجه احتباس غذا و اختلال عمل طحال و معده است . اتساع شكمی و بادگلو به علت انسداد غذا و دامپ (نم) در قفصه سینه و معده است . سرگیجه و سردرد به علت بلغم و گرما می باشد . این گرما و بلغم همراه با احتباس غذا ، باعث زبان زرد و چسبنده و نبض متلاطم و سیمی شكل می شود .

4 - بیش فعالی گرمای كبد
علائم اصلی : بی خوابی همراه با سرگیجه و سردرد .
علائم همراه : تحریك پذیری و حالت ترس ، قرمزی چشمها ، سرگیجه ، طعم تلخ در دهان ، درد هیپوكندر(زیر قفسه سینه)
تشخیص نبض و زبان : زبان قرمز با بار زرد نازك ، نبض سریع و سیمی شكل
آنالیز سندروم :بی خوابی ، سرگیجه و سردرد در اثر بیش فعالی گرمای كبد كه خود ، تحت تاثیر انسداد چی كبد به وجود آمده نشات گرفته از مسائل روحی است .چون محل كبد در هیپوكندر (زیر قفسه سینه) می باشد بیش فعالی گرمای كبد به صورت درد هیپوكندر خود را نشان می دهد .تمام مسائل به وجود آمده و همچنین نشانه های نبض و زبان در اثر بیش فعالی گرمای كبد است .

درمان :
1 - كمبود انرژی قلب و طحال
درمان اصلی : تقویت چی و خون بدن

2 - بیش فعالی گرما در اثر كمبود یین (yin)
درمان اصلی : تقویت یین (yin) خود به خود ایجاد تعادل در گرما می كند .

3 - اختلال در چی معده
درمان اصلی : برطرف كردن بلغم و نم و ایجاد محیط مناسب برای چی معده

4 - بیش فعالی گرمای كبد
درمان اصلی : ارام كردن یانگ (yang) كبد و تعدیل بیش فعالی گرمای كبد .


آدرس : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 (021)درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیست قسمت و پیکیج های زیبایی

دریافت مشاوره رایگان یا رزرو نوبت

لطفا مشخصات خود را در کادر های مربوطه وارد کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

ليفت صورت بانخليفت صورت بانخ

ليفت صورت با نخ ، يك روش بسيار ساده و بدون ضرر است كه جايگزين مناسبي براي ليفت صورت با روش هاي جراحي مي باشد . اين روش جزو روشهاي ليفت غير تهاجمی ...

تاریخ انتشار : 1395-09-20

میکرونیدلینگ با درماپنمیکرونیدلینگ با درماپن

میکرونیدلینگ روشی است جدید که نتایج درخشانی در درمان ضایعات پوستی و زیبایی دارد . این روش بطور شگفت انگیزی باعث بالا رفتن غلظت کلاژن در پوست می گردد ...

تاریخ انتشار : 1394-05-11