درمان دردهای قاعدگی با طب سوزنی
امبدینگ نخ
درمان لاغری
رفع مشكلات بارداری
درمان کمر درد
درمان بی خوابی
درمان درد مفاصل
درمان تعریق

درمان دردهای قاعدگی با طب سوزنی

دسیمنوره به دردهای پریود(PMS) گفته می شود که با دردهای دائمی یا حتی دردهای حاد در ناحیه پایین شکم و ناحیه کمر قبل ، هنگام و یا حتی بعد از پریود (ماهانه) که معمولا همراه است با رنگ پریدگی ، تعریق سرد در قسمت سر ، اندام سرد ، تهوع و استفراغ ، درد کم و سبک در پایین شکم و ناحیه کمر که هنگام پریود امری عادی است و دسیمنوره نامیده می شود .

این اختلال به علت گردش مختل چی یا انرژی و خون می باشد .پریود محصول خون و حرکت آن توسط چی است . اگر خون و چی به اندازه کافی باشند و گردش آنها هماهنگ باشد پریود به راحتی و بدون درد اتفاق می افتد ولی اگر اختلال در حرکت چی و خون باشد و انسداد وجود داشته باشد درد به وجود می آید. در هر حال در طب سوزنی هر جا انسداد در حرکت qi و خون باشد درد عارض می شود .

اگر سرما و نم (دامپ) ، انسداد چی کبد یا کمبود yin کبد و کلیه وجود داشته باشد ، جریان خون قاعدگی مختل و درد حاصل می شود .درمان روی برطرف کردن این انسداد معطوف می شود که نهایتا به تنظیم حرکت چی و خون منتهی خواهد شد .

علت شناسی و پاتوژنز
1- انسداد توسط سرما و نم (دامپ) :
زمانهای طولانی در معرض نم و خیس بودن و نهایت قرار گرفتن در سرما در هنگام قاعدگی باعث تحت تاثیر قرار گرفتن رحم و قسمت پایین شکم و نهایت حرکت چی و خون در هنگام پریود مختل و درد ایجاد می شود.

2- انسداد چی کبد :
هنگامی که چی کبد ضعیف باشد و نتواند حرکت بدون اختلال چی و خون را حمایت کند این باعث اختلال حرکت خون در مدارهای چونگ و رن می شود . در اثر این اختلال نهایتا حرکت چی و خون هنگام پریود مختل و درد عارض می شود .

3- کمبود یا ضعیف بدون yin کلیه و کبد :
در صورتی که yin کلیه و کبد ضعیف باشد ، ساختار بدنی ضعیف یا فعالیت جنسی زیاد که باعث ضعیف شدن yin کلیه و کبد می شود و در نهایت اسنس ضعیف می شود و خون نیز کمبود پیدا می کند و نهایتا خون در مدارهای (Chong) و (Ren) ضعیف می گردد. گاهی بعداز پریود خون بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد و دراین هنگام پریود باعث درد در ناحیه پایین شکم می شود .

تشخیص افتراقی
1- انسداد در اثر سرما و نم
علائم اصلی : درد در اثر سرما در پایین شکم در طول یا قبل از قاعدگی عارض می شود .هنگام فشار دادن پایین شکم درد بیشتر می شود و ممکن است به ناحیه پشت ارجاع پیدا کند و وقتی گرم می شود درد تخفیف پیدا می کند .در موارد شدید درد علاوه بر پایین شکم به ناحیه کمر نیز ارجاع پیدا می کند .علائم همراه : خون قاعدگی کم و تیره رنگ است که با لخته همراه است .تشخیص زبان و نبض :بار سفید نازک و نبض عمیق و کشیده(Tens) .

2- انسداد چی کبد
علائم اصلی : درد کشیدگی یا () در پایین شکم قبل یا در طول قاعدگی ، احساس کشش بیشتر از درد است.
علائم همراه : پریود کم همراه با لخته همراه با کشش در قفسه سینه ، هیپوکندر و پستانها
تشخیص زبان و نبض : زبان تیره همراه با اکی موز بار ظریف و سفید نبض عمیق و سیمی شکل .

3- کمبود یا ضعیف بودن yin کلیه و کبد
علائم اصلی : درد نامشخص در پایین شکم در طول یا بعد از قاعدگی که با فشار کاهش می یابد (برعکس درد در اثر سرما و نم که با فشار زیاد می شود).
علائم همراه : خون قاعدگی روشن یا حتی صورتی احساس درد و خستگی روحی .
تشخیص زبان و نبض:زبان رنگ پریده و نبض نخی و عمیق

درمان
1- انسداد در اثر سرما و نم
درمان اصلی : از بین بردن سرما و نم
انتخاب نقطه
SP8 / ST28 / REN3

2- انسداد چی کبد
درمان اصلی : برطرف کردن انسداد از چی کبد که باعث تنظیم حرکت چی می شود و در نهایت خون قاعدگی نرمال می شود .
انتخاب نقطه
SP6 / LIV3 / REN6

3- ضعف yin کبد و کلیه
درمان اصلی : تقویت yin کبد و کلیه و تنظیم و تقویت مدارهای
انتخاب نقطه
ST36 / REN4 / BL23 / BL18 / KID6


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین یوسف آباد و چهلستون ، ساختمان پزشکان سبز ، طبقه دوم
تلفن : 88722038 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


ده عادتی كه كاهش وزن شما را تضمين می كند

قبل از عنوان این ده عادت یک پیشنهاد بسیار موثر برای کاهش وزن ، می تواند استفاده از یک قاشق مرباخوری پودر جوانه گندم ، آب آلوورا یا پودر دارچین با شکم خالی ، صبح اول وقت باشد .

درمان کمردرد با طب سوزنی

با لومبواسپینال نیز مشخص می شود . این عارضه دردی است که گاه در یک طرف ستون فقرات و گاهی نیز در هر دوطرف آن احساس می شود و جزو مراجعات معمول کلینیک های پزشکی می باشد .

درمان متروراژیا و متروکستاکسین در طب سوزنی

متروراژیا و متروکستاکسین به خونریزی شدید رحمی و چکه چکه کردن خون از رحم به غیر از زمان عادت ماهانه می گویند . متروراژیا معمولا حاد و یا خونریزی شدید است حال آنکه متروکستاکسین مزمن است و به آن شدت هم نیست .